شرایط هتل ها با شروع طرح فاصله گذاری هوشمند

به گزارش انجمن وردپرس، ایسنا/ این خبر به آنالیز شرایط هتل ها با شروع طرح فاصله گذاری هوشمند در سراسر کشور پرداخته است.

شرایط هتل ها با شروع طرح فاصله گذاری هوشمند

داستان چیست؟

در استان خراسان رضوی جامعه هتلداران اعلام نموده بعضی هتل و هتل آپارتمان های واجد شرایط با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند به صورت مرحله ای باز شوند و برای پذیرش میهمان اقدام نمایند. هرچند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسما به تعطیلی اماکن اقامتی در زمان شیوع ویروس کرونا حکم نداد و حتی با این موضوع مخالف بود، اما در بسیاری از استان ها اماکن اقامتی به دستور استانداران و فرمانداران تعطیل شدند که ستاد ملی مقابله با کرونا نیز از این اقدام حمایت کرد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اواخر اسفندماه وقتی بیشتر هتل ها اجباری و اختیاری تعطیل شده بودند، با صدور دستورالعملی، مقررات و پروتکل های تعطیلی و بازگشایی موزه ها، اماکن و تاسیسات گردشگری و اقدامات بهداشتی و حفاظتی را ابلاغ کرد که هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه ندارند. این پروتکل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده بر اثر شیوع کرونا را مشروط بر این بندها نموده است:

1- تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت دوباره دریافت نمایند.

2- هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

3- تاسیسات سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست گردد.

4- تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم گردد.

5- برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار گردد.

6- تا حد ممکن از پرسنل قبلی به منظور کار دعوت گردد.

7- پیش از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی گردد.

8- پیش از شروع دوباره فعالیت از سلامت پرسنل از طریق انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل گردد.

9- مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام گردد.

واحدهای اقامتی که در دوران شیوع کرونا تعطیل نشدند نیز ملزم شدند: اقلام بهداشتی اعم از محلول های ضدعفونی دست و محیط و ماسک به اندازه لازم برای پرسنل و میهمانان را تهیه نمایند و به گندزادیی تمام بخش ها و اتاق ها، شت وشوی حوله و ملحفه با حرارات بالا، مدیریت صحیح پسماند، تخلیه مینی بار، اعلام مراتب به واحدهای درمانی در صورت مشاهده علائم کرونا در هر یک از میهمانان، خاموش کردن تاسیسات غیر لازم به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از خدمات روم سرویس تا حتی الامکان بپردازند. مسئولیت تامین مواد ضدعفونی نماینده درحالی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به اماکن اقامتی واگذار شد که جامعه هتلداران از همان زمان اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران، در نامه ای خطاب به علی اصغر مونسان از کمبود مواد ضدعفونی نماینده در این مراکز و دشواری تامین آن اطلاع داده و درخواست مساعدت نموده بود. در بعضی استان های پرخطر به لحاظ شیوع ویروس کرونا از جمله قم نیز اعلام شده بود که مراکز اقامتی در تامین مواد ضدعفونی نماینده با مشکل روبرو هستند. این نامه هرگز پاسخی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت نکرد و این سوال که هتل ها با چنین کمبودی، چگونه پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند و چه نظارتی بر آن ها می گردد، بی پاسخ ماند. حال در شرایطی که طرح فاصله گذاری هوشمند در شرف اجراست و بعضی مشاغل فعالیت خود را از 23 فروردین ماه شروع می نمایند، مراکز اقامتی نیز در بعضی استان ها از جمله خراسان رضوی به صرافت افتاده اند تا فعالیتشان را از سر گیرند. این درحالی است که کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه طرح فاصله گذاری هوشمند، اماکن اقامتی را در راسته مشاغل پرخطر قرار داده و بیان کرد: فعالیت های صنفی که از بدو شروع بحران بیماری کرونا به دلیل شرایط محیطی حاکم بر این گونه فعالیت ها و تجمع جمعیت در آن واحدها به عنوان فعالیت های پرخطر تعطیل اعلام شده تا اعلام عادی شدن شرایط شیوع بیماری کرونا از طرف وزارت بهداشت کماکان تعطیل اعلام می شوند. این فعالیت در حوزه اصناف شامل آرایشگاه های مردانه و زنانه، رستوران ها، تالار پذیرایی و سالن مراسم، مراکز بازی، تفریحی، گیم نت، قهوه خانه ها، چایخانه ها و تریا، اماکن اقامتی، هتل ها، استخر، سونا و ماساژ و باشگاه های بدنسازی و ورزشی هستند. ستاد ملی مقابله کرونا حتی واحدهای صنفی کم خطر یا کم ریسک را که مجاز به فعالیت شده اند، ملزم نموده پیش از هرگونه اقدامی، مجوز فعالیت در ایام پیش روی شیوع بیماری کرونا را پس از ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دریافت نمایند. هتل ها از جمله مشاغل پرزیان در زمان شیوع ویروس کرونا بوده اند؛ جامعه هتلداران ایران برآورد نموده بیش از 3 هزار میلیارد تومان در ماه های اسفند 98 و فروردین 99 به 2059 هتل و هتل آپارتمان خسارت وارد شد.

منبع: همگردی

به "شرایط هتل ها با شروع طرح فاصله گذاری هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط هتل ها با شروع طرح فاصله گذاری هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید