طرح خطرناک آمریکا برای بازگردانیدن عراق به فصل هفتم سازمان ملل

به گزارش انجمن وردپرس به نقل از الغد، منصور البعیجی نماینده ائتلاف دولت قانون عراق از طرح خطرناک آمریکا برای بازگردانیدن عراق به فصل هفتم منشور سازمان ملل اطلاع داد.

طرح خطرناک آمریکا برای بازگردانیدن عراق به فصل هفتم سازمان ملل

وی اضافه نمود: حشد شعبی و نیروهای مسلح عراق طرح داعش آمریکا در عراق را با شکست روبرو نموده اند و آمریکا در حال حاضر با همه طرق در راستای پیاده کردن طرح خطرناکی با هدف ویرانی عراق حرکت می نماید

البعیجی تاکید نمود: آمریکا پس از شکست طرح های خبیث خود، در حال حاضر با تمام توان در راستای ویرانی عراق حرکت می نماید و از همه ابزار استفاده می نماید زیرا نمی خواهد که عراق نقش کلیدی در منطقه داشته باشد.

این نماینده ائتلاف دولت قانون گفت: بازگردانیدن عراق به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد همان کاری است که آمریکا در حال حاضر به دنبال آن است و این طرحش است زیرا فهمیده است که همه طرح های قبلی آن با شکست روبرو شده است و همه گروههای سیاسی باید برای شکست این طرح حرکت نمایند.

وی گفت: بازگردانیدن عراق به فصل هفتم در واقع هدر رفتن خون شهدا و فرایند سیاسی است و از همین رو باید دولت انتقالی سریعاً تشکیل شود تا خواسته های مردمی اجابت شود و طرح خبیث آمریکا درهم شکسته شود همانطور که طرح های قبلی آنرا با شکست روبرو کردیم.

شایان ذکر است که عراق در سال 2017 میلادی (1396 هجری شمسی) به طور رسمی از ذیل فصل هفتم خارج شد. بعد از حمله رژیم صدام به کویت در سال 1990، شورای امنیت، عراق را تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی دانست و آن را مشمول فصل هفتم منشور سازمان ملل کرد.

لازم به ذکر است عنوان فصل هفت منشور ملل متحد، اقدام در موارد تهدید علیه صلح، نقض صلح و اعمال تجاوز است و به این ترتیب زمانی که شورای امنیت بخواهد تهدیدی جدی علیه کشوری را مطرح کند، آن کشور را ذیل فصل هفتم قرار می دهد.

نکته مهم فصل هفتم به بندهای 41 و 42 آن باز می شود؛ بر مبنای بند 41 شورای امنیت می تواند تصمیم بگیرد که برای اجرای تصمیمات آن شورا مبادرت به چه اقداماتی که متضمن نیروی مسلح نباشد لازم است و می تواند از اعضای ملل متحد بخواهد به این اقدامات دست بزند. این اقدامات ممکن است شامل متوقف ساختن تمام یا قسمتی از روابط مالی و ارتباطات راه آهن، دریایی و هوایی و… قطع روابط سیاسی باشد..

این در حالی است که بند 42 فصل هفت شامل استفاده از زور و گزینه نظامی برای مهار کشور و تهدید مورد نظر است؛ در صورتی که شورای امنیت تشخیص دهد که اقدامات پیش بینی شده در ماده 41 کافی نخواهد بود یا ثابت شده باشد که کافی نیست می تواند از طریق نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی به اقدامی که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین المللی لازم است مبادرت کند. این اقدام ممکن است مشتمل بر تظاهرات و محاصره و سایر عملیات نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی اعضای ملل متحد باشد.

نکته اساسی که باید به آن دقت کرد این است که اگر در قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت، کشور مورد نظر ذیل فصل هفت قرار بگیرد (عبارت فصل هفت به تنهایی ذکر شود)، هم امکان استفاده از گزینه تحریم علیه آن وجود دارد و هم امکان استفاده از گزینه نظامی.

این در حالی است که در مواردی، در قطعنامه صادر شده، صرفاً عنوان ذیل فصل هفت عنوان نمی شود بلکه گفته می شود ذیل بند 41 فصل هفت.

این بدان معنی است که اگر شورای امنیت بخواهد از گزینه نظامی نیز علیه کشور مورد نظر استفاده کند ناچار است قطعنامه جدیدی صادر نموده و در آن، کشور هدف را ذیل فصل هفت به تنهایی قرار دهد.

چرا که اگر کشور مورد نظر صرفاً ذیل بند 41 فصل هفتم قرار بگیرد مجوز استفاده از گزینه نظامی علیه آن کشور وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طرح خطرناک آمریکا برای بازگردانیدن عراق به فصل هفتم سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح خطرناک آمریکا برای بازگردانیدن عراق به فصل هفتم سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید