گزارش، معمای برگزیت به سادگی حل نمی گردد

به گزارش انجمن وردپرس، حذف یکی از ستاره های نمادین اتحادیه اروپا و متعاقب آن حذف پرچم انگلیس مقر اتحادیه اروپا در بروکسل و استراسبورگ، مولد منازعات تازه ای در اتحادیه اروپای پسابرگزیت است.

گزارش، معمای برگزیت به سادگی حل نمی گردد

فراتر از آن، خروج 73 نماینده انگلیسی از مجلس اروپا به خوبی نشان می دهد که از اکنون، باید اروپای منهای انگلیس را به گونه ای عینی و کامل تصور کرد! علی رغم جدایی رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور حداقل تا 11 ماه آینده، همچنان در بازار داخلی و اتحادیه گمرکی اروپا باقی خواهد ماند.

هم اکنون سران اتحادیه اروپا در صدد راهنمایی و مدیریت رفتارهای لندن پس از خروج از اتحادیه اروپا هستند. امثال آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هرگز قصد ندارند برگزیت را به یک مصداق و تجربه فوق العاده و راحت برای شهروندان سایر کشورهای به جامانده در اتحادیه اروپا تبدیل نمایند.

منازعه ای که شروع شده است

شاید تا قبل از پیروزی اخیر بوریس جانسون در انتخابات سراسری انگلیس، اصلی ترین دغدغه بازیگران اروپایی ، انصراف لندن از تحقق برگزیت به وسیله برگزاری همه پرسی دوباره در این کشور بود. اگرچه این مسئله در زمره سیاست های اعلامی مقامات اروپایی نبود، اما سران اتحادیه اروپا بارها با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر و استورجن رهبر ملی گرایان اسکاتلند و سران حزب لیبرال دموکرات انگلیس، بر سر برگزاری همه پرسی دوم در کشورشان مذاکره نموده بودند. هم اکنون بازی عملا تمام شده است! اکنون سران اتحادیه اروپا در صدد مدیریت مذاکره با انگلیس در دوران گذار هستند. این دوران، از اول ماه فوریه(امروز) شروع شده و تا ماه دسامبر امسال (سال 2020 میلادی) می تواند به طول انجامد. در طول این 11 ماه، لندن و بروکسل ملزم هستند بر سر نقاط اختلافی ، از جمله مسائل تجاری و چالشهایی مانند مرزبندی تجاری میان دو ایرلند شمالی و جنوبی به توافق دست پیدا نمایند.

جانسون از چه چیزی نگران است؟

نخست وزیر انگلیس سعی دارد در برهه فعلی، خود را فردی شادمان و پیروز نشان دهد. با این حال بوریس جانسون به خوبی می داند که بیشتر رای دهندگان انگلیسی که ترجیح دادند در انتخابات اخیر آرای خود را به سود محافظه کاران به گردش در بیاورند، خواهان خروج نرم و همراه با توافق از اتحادیه اروپا هستند. این همان موضوعی است که سران اتحادیه اروپا نیز نسبت به آن واقف هستند. شواهد و مستندات موجود نشان می دهد که سران اتحادیه اروپا قصد ندارند در دوران گذار، به راحتی به انگیس باج دهند، حتی اگر این موضوع منتج به تحقق برگزیت سخت گردد.

اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در این خصوص می گوید: مذاکرات برلین و بروکسل در دوران گذار، سخت، سریع و منصفانه خواهد بود. اگر تا انتها امسال میلادی در این مذاکرات توافقی حاصل نگردد، بنابراین ما برای این شرایط هم آمادگی داریم. اکنون اروپا در موضع قدرتمندی برای مذاکرات قرار گرفته است. اگر در انتها سال خروج سخت از اتحادیه اروپا به وقوع بپیوندد اوضاع سخت می گردد. در هر حال انگلیس نیمی از کالاهای خود را به اروپا صادر می نماید.

همان گونه که از لحن و گفتار فون درلاین و دیگر مقامات اروپایی بر می آید، آنها قصد ندارند در دوران گذار به راحتی با خواسته های بوریس جانسون کنار بیایند. مقامات اروپایی به خوبی خطر تکرار همه پرسی مشابه برگزیت را در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، اتریش، سوئد، هلند، اسپانیا، ایتالیا و یونان حس نموده اند. در چنین شرایطی هر گونه امتیازدهی سران اروپایی به لندن، برای آنها می تواند حکم نوعی خودکشی سیاسی را داشته باشد! در این صورت، دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز نسبت به کسب امتیازاتی مشابه انگلیس و جدایی از اتحادیه اروپ رغبت بیشتری پیدا خواهند کرد. به عبارت بهتر، تحقق مطلق برگزیت مدنظر انگلیس ، مواضع ملی گرایان ضد اتحادیه اروپایی را در سرتاسر قاره سبز تقویت خواهد نمود.

رصد بازی ترامپ در دوران پسابرگزیت

در این معادله، نمی توان از نقش ایالات متحده آمریکا، خصوصا در دوران 11 ماهه پیش رو غافل شد خواسته اصلی دونالد ترامپ و مایک پمپئو، تحقق برگزیت سخت و عدم توافق نهایی میان لندن و اتحادیه اروپاست .کاخ سفید در صدد است از این طریق، لندن را به متغیر مالی و سیاسی وابسته به واشنگتن تبدیل کند. از سوی دیگر، ترامپ از ابتدای سال 2017 میلادی، یعنی از زمان حضور خود در کاخ سفید در صدد بوده است تا برگزیت را به یک الگوی فراگیر در اتحادیه اروپا تبدیل کند. این خواسته مقامات آمریکایی ، با تحققبرگزیت نرم عینیت نمی یابد و ابتر خواهد ماند.

از سوی دیگر، بوریس جانسون نیز در این آوردگاه سیاسی مهم و معین نماینده، ناچار است بسیار محتاطانه بازی کند. او از یک سو اطمینانی نسبت به پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر امسال ندارد . حتی اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز گردد، جانسون نمی تواند به سادگی تن به گزینه برگزیت سخت دهد زیرا بیشتر رای دهندگان انگلیسی خواهان خروج نرم کشورشان از اتحادیه اروپا و تعریف منظم روابط مالی ، تجاری و حقوقی خود با کشورهای به جامانده در اتحادیه اروپا هستند. تحقق برگزیت سخت و عدم توافق با اروپا می تواند منجر به خیزش مخالفان فعلی و بخش اعظمی از حامیان فعلی جانسون علیه وی گردد. همچنین این موضوع منجر به بروز اختلافاتی جدی در درون حزب محافظه کار انگلیس خواهد شد.

بازیگرانی که فعلا آرام هستند

سران حزب کارگر، لیبرال دموکرات، ملی گرایان اسکاتلند و دیگر مخالفان داخلی بوریس جانسون فعلا ترجیح داده اند در قبال تحولات مربوط به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا ساکت و آرام بمانند. با این حال مخالفان جانسون قصد ندارند در ماههای منتهی به دسامبر سال 2020 به ین سکوت ادامه دهند. در صورتی که جانسون تحت تاثیر ترامپ ، مذاکره با اتحادیه اروپا را به سوی شکست با بن بست بکشاند، قطعا با واکنش مخالفان داخلی خود رو به رو خواهد شد. اظهارات اخیر جرمی کوربین رهبر حزب کارگر در ایرلند شمالی و ابراز تردید وی در مورد حل و فصل واقعی اختلافات به جامانده میان لندن و بروکسل در پروسه برگزیت، بیانگر همین منازعه دنباله دار است.منازعه ای که شاید این بار جانسون برنده آن نباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، معمای برگزیت به سادگی حل نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، معمای برگزیت به سادگی حل نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید