علف کش رانداپ سرطان زا است

به گزارش انجمن وردپرس، خبرنگاران:علف کش رانداپ از چین وارد می شود و نکته بسیار مهم و تأسف برانگیز استفاده این سم بسیار خطرناک در کشورمان است که عامل بسیاری از بیماری های انسانی و سرطانی و همچنین، آثار جبران ناپذیر زیست محیطی است.

علف کش رانداپ سرطان زا است

به گزارش گروه رسانه ها انجمن وردپرس، چندی پیش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (International Agency for Research on Cancer) خبری مبنی تأثیر یک علف کش در ایجاد بیماری سرطان را منتشر کرد. مقاله IARC بخشی از شواهد و اخبار اثرات رانداپ بر سلامت انسان و محیط زیست را بیان کرده است. این مقاله بیان می دارد که شواهد زیادی در خصوص ضرر رانداپ برای سلامتی انسان به ثبت رسیده است.

برخی عناصر موجود در علف کش رانداپ احتمال بروز بیماری هایی همچون درخودماندگی (Autism)، نقص های مادرزادی، بیماری سلیاک و سندروم التهابی روده را بالا می برد. این علف کش خطرناک علاوه بر مخاطراتی که برای سلامت انسان ها دارد، به محیط زیست آسیب رسانده و خاک را به شدت آلوده می کند.

بدون خاک کشاورزی مناسب، در آینده امنیت غذایی با چالش های فراوانی روبرو خواهد شد. به دلیل اهمیت زیاد خاک در تأمین امنیت غذایی سال 2015 از طرف سازمان ملل متحده به نام سال جهانی خاک نام گذاری شده است.

حال با توجه به خطرات جدی این علف کش برای انسان و منابع پایه همچون خاک و آب، آیا نباید از واردات و تولید این علف کش جلوگیری به عمل آورد؟

مطالعات دانشگاه واشنگتن نشان می دهد استفاده از علف کش راندآپ به دلیل مقاوم شدن علف های هرز روزبه روز بیشتر می شود؛ که خبر بدی برای سلامت انسان ها و سلامت خاک است.

متأسفانه تنها راهکار شرکت های زیست فناوری استفاده از علف کش هایی با سمیّت بالاتر برای کنترل علف های هرز،آفات و بیماری ها است.

برای محافظت از سلامت موجودات زنده می بایست از مصارف رو به تزاید سموم شیمیایی جلوگیری کرد و به دنبال جایگزینی برای کنترل آفات و علف های هرز بود.

قاچاق سموم خطرناک

در طی سالیان گذشته در پی مشاهده آثار مخرب برخی از سموم کشاورزی بر سلامت مردم و محیط زیست هیئت نظارت بر سموم کشور تعدادی از سموم را از فهرست مجاز حذف کرد (جدول 1)؛ که در پی آن واردات قانونی برخی از سموم کشاورزی به کشور منع شد.

اما متأسفانه واردات غیرقانونی این سموم به کشور همچنان، ادامه دارد و مورد استفاده برخی کشاورزان قرار می گیرد. نکته بسیار مهم تغییر نگرش مسئولین این حوزه و کشاورزان نسبت به آثار زیان بار این سموم غیرمجاز بر سلامت مردم و محیط زیست است تا با درک اهمیت آن، بتوان از واردات غیرقانونی سموم کشاورزی جلوگیری کرده و توسط کشاورزان مورد استفاده قرار نگیرد.

وابستگی کشور در تأمین سموم شیمیایی

در این زمینه سید مهدی حسینی یزدی، رئیس انجمن واردکنندگان سم و بذر می گوید که در کشورمان سالانه 18 تا 20 هزار تن سموم شیمیایی در کشاورزی استفاده می شود و از مجموع سموم مصرفی 80 درصد آن در داخل کشور ترکیب می شود و 20 درصد آن به ارزش 120 تا 150 میلیون دلار از محل واردات تأمین می شود و در این بین ماده اولیه سموم ترکیب شده در کشور نیز وارداتی بوده و حدود70 درصد ماده اولیه از چین، 15 درصد از هند و 15 درصد از کشورهای اروپایی وارد می شود(نمودار1).

تولید عامل سرطان در ایران

در حال حاضر انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم ایران مواد اولیه علف کش رانداپ را از چین وارد کرده و در ایران تولید می کنند (شکل 2)، این علف کش حدود 10 تا 12 درصد از کل علف کش های مورد استفاده در کشور را به خود اختصاص داده است.

نکته بسیار مهم و تأسف برانگیز استفاده این سم بسیار خطرناک در کشورمان است که عامل بسیاری از بیماری های انسانی و سرطانی و همچنین، آثار جبران ناپذیر زیست محیطی است.

بنابراین، با توجه به ایجاد انواع سرطان ها و نابودی محیط زیست توسط رانداپ می بایست به جد از تولید و مصرف علف کش رانداپ در کشور جلوگیری شود.

گسترش اجباری محصولات تراریخته (GMO) نتیجه بکارگیری علف کش رانداپ

رانداپ بازدارنده ساخت آنزیم EPSPS (5- enolpyruvylshiki mate -3- phosphate synthesis) در گیاه است که از سنتز اسیدهای آمینه آروماتیک ضروری، برای ساخت پروتئین جلوگیری می کند.

برای مقابله با اثر علف کش رانداپ باید از محصولات تراریخته دستکاری ژنتیکی شده (GMO) استفاده کرد تا بتوانند در برابر رانداپ مقاومت کنند.

بنابراین، با گسترش مصرف علف کش رانداپ به اجبار استفاده از محصولات تراریخته نیز افزایش خواهد یافت (شکل 3). بنابراین صادرات علف کش رانداپ، ابزاری برای وابسته کردن اجباری کشورها به محصولات تراریخته غربی است که بدون لحاظ کردن پروتکل های قانونی و مراحل قرنطینه ای در بازارهای کشورهای درحال توسعه رواج می یابد.

در همین ارتباط اردیبهشت ماه بود که سازمان بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) که بخشی از سازمان بهداشت جهانی است اعلام نمود که گلیوفوسیت (Glyphosate) برای انسان ها سرطان زا است.

گلیوفوسیت ماده فعال علف کش راندآپ (Roundup) است که توسط شرکت مونسانتو (Monsanto) بزرگ ترین شرکت تولیدکننده بذر و علف کش در جهان تولید می شود.

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا در واکنش به یافته های سازمان بین المللی تحقیقات سرطان اعلام نمود که ممکن است آزمایش محصولات غذایی را برای کشف بقایای علف کش ها در آن ها آغاز کند.

کمپین گروه صلح سبز از جمله گروه هایی بود که خواستار واکنش اتحادیه اروپا بود. این کمپین در نامه ای به ویتنیس آندریوکایتیز کمیساریای بهداشت اتحادیه اروپا، از وی خواست که در خصوص تصمیم سازمان بین المللی تحقیقات سرطان در خصوص بررسی بی خطری گلیوفوسیت اقدام جدی داشته باشد.

این در حالی است که دوره فعلی تایید گلیوفوسیت روز 31 دسامبر 2015 (10 دی 94) به سرانجام می رسد و این کمیسیون در حال تصمیم گیری در خصوص تمدید این تاریخ است.

یک مقام اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، گفت: تا زمانی که همه مراحل فرایند ارزیابی در خصوص یک تجدید نظر احتمالی کامل نشود، هیچ تصمیمی گرفته نخواهد شد.

خبرگزاری نیوزویک (NewsWeek) هم آورده است که کشور فرانسه، پس از آنکه سازمان ملل احتمال سرطان زا بودن علف کش رانداپ را داد، مصرف این سم را در کشور خود ممنوع اعلام نمود.

بنابراین، با توجه به وارداتی بودن بخش عمده زنجیره تأمین سموم کشاورزی می بایست علاوه بر حمایت از شرکت های دانش بنیان این بخش جهت بازاررسانی دستاوردهای تحقیقاتی خود، آثار ثانویه مصرف هر یک از سموم بر سلامت جامعه و محیط زیست به دقت مورد بررسی قرارگرفته و در صورت مشاهده عدم سلامت، از واردات و مصرف در کشور جلوگیری کرد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

 
منبع: تسنیم

به "علف کش رانداپ سرطان زا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علف کش رانداپ سرطان زا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید