شیراز شهر جهانی ادبیات می شود

به گزارش انجمن وردپرس، عبدالمهدی مستکین، مدیر گروه بخش فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در گفت وگو با خبرنگاران از نامزد شدن شهر شیراز به عنوان شهر ادبیات در دوره بعدی انتخاب شهرهای خلاق یونسکو خبر داد و اضافه نمود: نهایی شدن این نامزدی وابسته به همکاری شهرداری شیراز است، چون معتقدیم باید نوع نگاه به شهرها از حالت سنتی خود خارج شود و شهرداران به توسعه پایدار شهرها و فراهم آوردن و گسترش زیرساخت های فرهنگی یک شهر توجه کنند.

شیراز شهر جهانی ادبیات می شود

او به ضرورت تغییر در نگاه شهرداران و متولیان فرهنگی اشاره و بیان نمود: امروز پراگ، یکی از شهرهایی است که سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند چراکه متولیان این شهر، به ارزش نویسنده ای چون کافکا پی برده و این نویسنده را به یک سرمایه فرهنگی و اجتماعی تبدیل کرده اند. حتی جهت پیاده روی او در این شهر را شناسایی و ثبت و ضبط کرده اند. با این که کافکا هم، چون حافظ، هرگز از شهر خود خارج نشده اما ما نمی دانیم حافظ کجا زندگی کرده است.

مستکین تأکید کرد: گردشگری ادبی در کشور ما به زیارت مقابر خلاصه می شود در حالی که ما براساس پاره ای مستندات می توانیم محل زندگی حافظ و سعدی را شناسایی و بازآفرینی کنیم. از این رو شیراز به عنوان شهر ادبیات، آوریل 2016 معرفی می شود و امید می رود که در سال 2017 در فهرست یونسکو به ثبت برسد و امیدواریم مسئولان شهری در این زمینه با ما همکاری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شیراز شهر جهانی ادبیات می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیراز شهر جهانی ادبیات می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید