خبرنگاران طراحی سامانه دارورسانی با استفاده از یک نانوساختار زیست سازگار

به گزارش انجمن وردپرس، تهران- خبرنگاران- پژوهشگران پژوهشکده ترمیم زخم و بافت مرکز تحقیقات لیزر پزشکی توانستند با فناوری فراوری نانوذرات لایه ای زیرکونیوم با قابلیت تبادل یونی و زیست سازگار بودن، یک نوع سامانه دارورسانی با کارایی بالا را طراحی نمایند.

خبرنگاران طراحی سامانه دارورسانی با استفاده از یک نانوساختار زیست سازگار

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، رضا حسین زاده، استادیار بیوفیزیک پژوهشکده ترمیم زخم و بافت مرکز تحقیقات لیزر پزشکی درباره این طرح گفت: از اهداف تحقیقاتی گروه پژوهشی این طرح، طراحی سامانه های دارورسانی است که بتوانند اثرات جانبی دارو را کم نموده و با ایجاد انحلال بهتر، دارو را حفظ و به هدف مورد نظر برسانند.

وی اعلام کرد: این طرح توانسته با کاهش اثرات سمیت دارو و انتقال مناسب آن به بافت سرطانی و در معرض قرار دادن دارو با روش تبادل یونی در محیط سلول سرطانی که دارای pH پائین تری است، اثرگذاری دارو را به صورت فعال سازی با پرتو لیزر تحت کنترل قرار داده و اثر آن را نیز بهتر نموده و اثرات جانبی آن را کاهش دهد.

محقق مرکز تحقیقات لیزر پزشکی گفت: این طرح در صنعت دارویی و پزشکی و به ویژه در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیبات مورد استفاده کاملاً زیست سازگار بوده و واکنش منفی ندارند.

وی گفت: این طرح در مقیاس آزمایشگاهی اجرا شده است و از اهداف آینده گروه تحقیقاتی ما آنالیز امکان کاربرد آن با انجام آزمون هایی روی موش ها و کارآزمایی های بالینی است و دانش فنی ایجاد شده می تواند در اندازه های بزرگ تر و نیمه صنعتی و دارویی نیز ادامه یابد.

وی یادآور شد: یکی از اهداف اصلی طراحان این پژوهش، ارائه راهکارهایی برای درمان سرطان بوده و در آن سعی شده تا با استفاده از یک داروی مدل به امکان استفاده از سامانه به منظور کاهش اثرات جانبی دارو و تحویل در محل مناسب دارو بپردازد.

حسین زاده گفت: آزمون های سلولی مانند معین بقای سلول ها پس از تیمارهای مختلف، سنجش کلونی زائی، اثر نور پویا درمانی، سنجش میزان ترکیبات ROS، همچنین مکانیسم مرگ سلولی به روش فلوسایتومتری، معین ساختار به روش های TEM،SEM و استفاده از طیف نگاری XRD از جمله آزمون هایی است که برای تایید نتایج از آن ها بهره گرفته ایم.

وی با اشاره به این که فناوری فراوری نانوذرات لایه ای زیرکونیوم با قابلیت تبادل یونی و همچنین زیست سازگاری خوب این نانوساختار از جمله نتایج کلیدی این پژوهش است گفت: از ویژگی های این طرح کاهش اثرات جانبی و سمیت سلول دارو و حساسگر نوری، جلوگیری از حذف دارو در جهت انتقال به محل، رهایش دارو در محل سلول های سرطانی به دلیل قابلیت تبادل یونی خوب سامانه در محیط اسیدی اطراف سلول سرطانی و انتخاب پذیری فعال سازی دارو با استفاده از لیزر نور قرمز است.

این پژوهش حاصل طرح تحقیقاتی فناورانه جهاد دانشگاهی پژوهشکده ترمیم زخم و بافت یارا و مرکز تحقیقات لیزر پزشکی است که با همکاری رضا حسین زاده، استادیار بیوفیزیک و نویسنده مسوول این مقاله و خاطره خرسندی، استادیار بیوشیمی در قالب مقاله ای با عنوان Photodynamic effect of Zirconium phosphate bio-compatible nano-bilayers containing methylene blue on cancer and normal cells در مجله Scientific Reports (سال 2019) چاپ شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران طراحی سامانه دارورسانی با استفاده از یک نانوساختار زیست سازگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طراحی سامانه دارورسانی با استفاده از یک نانوساختار زیست سازگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید