اینجا زیباترین جاده ایران است؛ مه آلود و رویایی!

به گزارش انجمن وردپرس، مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال را دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می نماید، یکی از زیباترین جاده های ایران است.

اینجا زیباترین جاده ایران است؛ مه آلود و رویایی!

به گزارش همشهری، دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندی که در دوردست ها حرکت می نمایند؛ منظره ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفیدپوش می نماید و گاهی حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک می نماید؛ این ها از تابلو های زیبای این مسیر هستند. واقعا در دنیای دیگری قدم گذاشته اید.

چطوربرسیم؟

پیشنهاد ما این است که اگر قصد مسافرت با خودرو یا کوهپیمایی دارید، از اسالم و اگربرنامه تان دوچرخه سواری است، از خلخال سفر را شروع کنید. اگر از تهران حرکت می کنید و می خواهید سفر را از اسالم شروعکنید، به ترتیب قزوین، رشت، پلیس راه سراوان، پل دوربرگردان فومن، شفت، پونل رضوان شهر و چوکا را پشت سر می گذارید و به اسالم می رسید.

اگر در راه خیلی معطل ننموده باشید حدود هشت ساعت از تهران در راه خواهید بود. اگر هم وسیله شخصی ندارید، می توانید از ترمینال غرب سوار اتوبوس های اردبیل شوید و بعد از حدود ده ساعت سواری در مقصد پیاده شوید. البته برای رفتن به اسالم باید کنار جاده پیاده شد و تا خود شهر با تاکسی رفت.

با چه برویم؟

سفر خلخال تا اسالم از آن مسیر هایی است که می توانید وسیله و شکل سفر را خود انتخاب کنید. اگر چندان حوصله ورزش و پیاده روی ندارید، می توانید با خودرو مسیر را طی کنید و اگر می خواهید به طبیعت نزدیک تر باشید، دوچرخه سواری یا کوهپیمایی از گزینه های پیش روی شماست.

ماشین سواری تا خلخال

اگر خودروی شخصی ندارید، مسیر زیبای اسالم تا خلخال را می توانید با مینی بوس هایی که همواره در این مسیر در حرکتند، طی کنید یا دربست بگیرید. اگر با وسیله شخصی می روید نگران نباشید، تمام مسیر آسفالت است و با هر مدل خودرویی می توانید برسید. با توقف بین راهی تقریبا دو ساعت و نیم دیگر در خلخال خواهید بود.

پس از خروج از اسالم تا رسیدن به خلخال روستا های خَرچگیل، محمودآباد، ییلاق های کرمون، الماس، زندونه، چهارسو، مَطش و اسب وُنی و وَرگَدَره (گرگ دره) قرار دارند. تا گردنه الماسه مسیر سربالایی است، اما از آنجا تا دوراهی مَجَره و خلخال که تقریبا 20 کیلومتر راه است، جاده سرپایینی می گردد.

دوچرخه سواری تا اسالم

برای دوچرخه سواری بهتر است مسیر را بر عکس، یعنی از خلخال تا اسالم طی کنید، چون تنها حدود 20 کیلومتر از کل راه سربالایی است. از مبدأ حرکت تا خلخال می توانید دوچرخه سبک تان را پشت سواری و اگر گروهی حرکت می کنید، بالای مینی بوس ببندید. از خلخال دو ساعت تا اسالم راه است، اما می توانید شب را در جنگل یا در یکی از ییلاق ها سر کنید. پس از خروجی خلخال به دوراهی ناورود می رسید. بعد از آن باید به سمت دوراهی مَجَره رکاب زد.

به دو راهی که برسید، باید به سمت غرب بروید، چون مسیر شرق جاده به منطقه ها شال، کلور، گردنه شاه معلم و ماسوله می رود و مسیر غرب به طرف گردنه اسالم می رود. از خروجی شهر خلخال تا دوراهی اسالم حدود هفت کیلومتر پیاده روی در شیب ملایمی پیش رو دارید. از دوراهی سمت چپ به طرف روستای مجره وگردنه اسالم می روید که مسیر با شیب تند و کوهستانی است.

از این دوراهی تا روستای مجره حدود دو کیلومتر است. بعد از روستای مجره و بعد از حدود پنج کیلومتر رکاب زدن از کنار چشمه آب سرد (مخزن بتنی) رد می شوید. پس از طی 12 کیلومتر بعد از دوراهی مجره به بالای گردنه و راهدارخانه الماس می رسید. ییلاق ها در این منطقه کوهستانی قرار دارند.

ازبالای گردنه الماس به طرف جنگل سرازیر می شوید که حدود 16 کیلومتر است تا منطقه اسب ونی. کنار جنگل و قهوه خانه میان راهی می توان ناهار خورد و کمی استراحت کرد. بعد باید به سمت روستای ورگدره (گرگ دره) حرکت کرد. در منطقه شون دول قهوه خانه هایی میان راهی وسط جنگل هستند. کنار چشمه آب و رودخانه جنگلی محل مناسبی برای استراحت و شب مانی گروه است. از اینجا تا اسالم بیشتر از 37 کیلومتر راه پیش رو ندارید.

صبح زود از مسیر جنگلی که راه بیفتید، بعد از طی حدود 15 کیلومتر و پشت سرگذاشتن پیچ های تند و زیگزاگی به کنار رودخانه اصلی و روستای محمودآباد می رسید. بعد از محمودآباد روستای خرچگیل است. از آنجا تا اسالم جاده صاف و بدون پیچ و خم است.

کوهپیمایی در ارتفاعات

اگر برای نخستین بار است که کوهنوردی در منطقه را انتخاب نموده اید، حتما از راهنمایان محلی یاری بگیرید. چون ممکن است راه را گم کنید. می توانید از هدایت هیات کوهنوردی تالش به سرپرستی گودرز جعفری یاری بگیرید. می توانید با شماره تلفن 4238651- 0182 هم تماس بگیرید. مسیر اصلی ای که کوهپیمایان حرفه ای طی می نمایند از اسالم شروع می گردد و حداکثر تا ده ساعت پیاده روی دارد. باید از سه راه خلخال تا ییلاق چهارسو با خودرو رفت که یک ساعتی طول می کشد؛ شروع پیاده روی آنجاست. از اینجا تا ایستگاه بعدی استراحت که روستای ناو است دو ساعتی سرپایینی راه است.

می توانید در کنار رودخانه استراحت کنید، چون پیاده روی طولانی ای در پیش دارید. از اینجا تا ییلاق کری حدود پنج ساعت باید سربالایی پیاده روی کنید. اینجا تقریبا مرز خلخال و اسالم است. از کری به بعد باید سه ساعت تا چشمه میرالدین بروید. از قبل باید هماهنگ کنید تا یکی از محلی ها با خودرو از خلخال عندلیب و استخر ماهی را طی کند و به کنار چشمه میرالدین بیاید و شما را سوار کند.

چطور در ییلاق بمانیم؟

برای اقامت در چادر، نزدیک خانه های ییلاقی یا جاده چادر بزنید.

مراقب حیوانات منطقه ها ییلاقی منطقه، مثل گرگ باشید.

اگر جنگل مه آلود است به هیچ وجه کوهپیمایی را شروع نکنید.

اگر با چوپان آشنا نیستید، نزدیک گله های ییلاق نشین ها نشوید. سگ های گله در کوهستان خطرناکند.

باک بنزینتان را پر کنید.

حواستان باشد که در ارتفاعات تلفن های همراه معمولا آنتن ندارند.

این منطقه شکار ممنوع است.

در جنگل و مرتع آتش روشن نکنید. به خصوص هنگام کوهپیمایی مراقب گیاهان باشید و شاخه درختان را نشکنید.

هنگام پیاده روی آب کافی همراه بردارید.

بازارچه های محلی اسالم را برای خرید از دست ندهید.

چه بخوریم؟

تمام جاده اسالم تا خلخال و به خصوص نزدیک ییلاق ها پر از قهوه خانه است. این قهوه خانه ها معمولا روی تابلویشان نام ییلاقشان را نوشته اند. اما برخی از آن ها را به نام صاحبانشان هم می شناسند.

در ییلاق کرمون و روستای سون دول قهوه خانه های خوبی هستند، اما چندان فرقی ندارد که مهمان کدام باشید، تمام آن ها گوشت گوسفند تازه دارند. برخی گوشت گوسفند را کنار کلبه آویزان نموده اند و مشتری که برسد، تکه ای از آن را جدا می نمایند. هر سیخ کباب گوسفند را در اینجا می گردد خرید. غیر از کباب می توانید از ییلاق نشین های ارتفاعات عسل کوهستان و البته بدون شکر خریداری کنید.

در این فصل باغدار ها و ییلاق نشینان هم بساط میوه فروشی را کنار جاده و زیر چپر به راه نموده اند. می توانید میوه هایی را که تازه از درخت چیده شده به قیمت مناسب تر از آن ها خریداری کنید.

منبع: فرارو

به "اینجا زیباترین جاده ایران است؛ مه آلود و رویایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا زیباترین جاده ایران است؛ مه آلود و رویایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید