چرا مجموعه شعر - نقاشی ضعیف منتشر می گردد؟

به گزارش انجمن وردپرس، یک شاعر کودک و نوجوان از دلایل انتشار مجموعه شعر های ضعیف برای کودک و نوجوانان گفت.

چرا مجموعه شعر - نقاشی ضعیف منتشر می گردد؟

به گزارش گروه رسانه های انجمن وردپرس، جعفر ابراهیمی شاعر کودک و نوجوان، در گفت وگو با انجمن وردپرس ، در مورد انتشار مجموعه های شعر بی کیفیت گفت: این مسئله یک بحث فلسفی دارد؛ من معتقدم تاریکی در جایی است که نور نباشد و بدی در جایی است که خوبی نباشد. وقتی شاعران خوب در عرصه کودک و نوجوان نباشند، شاعران بد به جامعه وارد می شوند. ناشران به دلیل رکود نشر در سال های اخیر و گرانی کاغذ به سختی افتاده اند و برخی شاعرانی هم که توانا هستند، خانه نشین شدند و کمتر کتاب چاپ می نمایند .

مسائل اقتصادی دلیل فراوری مجموعه شعر های بازاری و تجاری

او اضافه نمود: شاعران کودک به دلیل مسائل اقتصادی که با آن روبرو هستند و برای اینکه روی پایشان بایستند، کتاب های بازاری و تجاری فراوری می نمایند. دو سه نوع کتاب در زمینه کودک وجود دارد؛ یکی مجموعه شعر های بد است که قابل بحث نیستند. نباید اجازه بدهند چنین شعر هایی منتشر گردد که وزن و قافیه درستی ندارند و بافت شعری در آن ها دیده نمی گردد. تعیین است شاعر این مجموعه شعر های کودک، شاعر واقعی نیست؛ چنین فردی فکر می نماید سرودن برای بچه ها کار آسانی است و برای همین سر بچه ها با این کتاب ها کلاه می گذارد .

مجموعه های شعر نقاشی سلیقه ادبی بچه ها را کاهش می دهند

این شاعر کودک و نوجوان در ادامه اعلام کرد: تعدادی مجموعه شعر ضعیف منتشر می گردد که می توان کیفیت آن ها را پذیرفت. این دسته از آثار تاثیری در روند ادبیات کودک ندارند. این مجموعه ها بیشتر شعر نقاشی هستند و نگارندگان در این زمینه از کتاب های خارجی استفاده می نمایند. نقاشی ها که آماده است و تنها به افرادی که وزن و قافیه را می شناسند، سفارش می دهند براساس عکس یک بیت شعر بگویند. این بیت ها تنها برای اینکه کتاب محتوایی داشته باشد و تنها کتاب نقاشی نباشد، سروده می شوند. این کتاب ها در کاهش سلیقه ادبی بچه ها تاثیر می گذارد .

نوجوانان علاقه مند به شعر، مجموعه شعر های ضعیف را پس می زنند

ابراهیمی با اشاره به اینکه ممکن است شاعران به دلیل مشکل اقتصادی قبول نمایند شعر مجموعه های نقاشی را بسرایند اما این کتاب ها در حد همان کتابسازی باقی می مانند، توضیح داد: کتاب شعر باید به دنیای بچه ها وارد گردد و دنیای آن ها را بازتاب دهد؛ مجموعه های شعر نقاشی فضای غربی دارند و درد و مسائل بچه ها را در ایران بازتاب نمی دهند. این کتاب ها برای خردسالان و بچه ها نوشته می گردد اما برای نوجوانان اینگونه کتاب ها نوشته نمی گردد؛ چون معمولا نمی خوانند. فقط کسانی که به شعر علاقه دارند، شعر می خوانند. نوجوانانی که شعر دوست دارند کتاب های ضعیف را قبول نمی نمایند؛ چون خودشان انتخاب می نمایند مجموعه های شعر نقاشی را تهیه نمی نمایند. پدر و مادر ها کتاب های بچه ها و خردسالان را می خرند و امکان فروش این دسته از مجموعه های شعر به آن ها بیشتر است .

کتاب های تجاری و بازاری در حدی وسیع بازار نشر را تسخیر نموده اند

او ادامه داد: کتاب های تجاری و بازاری در حد وسیعی منتشر و روانه بازار نشر می شوند؛ چون جای کتاب خوب خالی است. وقتی کتاب خوب نباشد، کتاب بد جای آن را می گیرد. متأسفانه در کشور ما اصول مدونی برای انتخاب کتاب شعر کودک یا نوجوان وجود ندارد. وزارت ارشاد هم بیشتر به ایراد های محتوایی متن نگاه می نماید. به اینکه کتاب بدآموزی های خاصی برای دیگران دارد یا نه توجهی نمی نماید. این مجموعه های شعر ضعیف در حوزه بچه ها روی زبان آموزی شان و اینکه زبان معیار را به درستی بیاموزند، تاثیر می گذارد. شعر های این مجموعه ها به زبان عامیانه و لهجه تهرانی سروده شدند و دچار لکنت زبان هستند. این کتاب های ضعیف در عین حال سلیقه ادبی بچه ها را کاهش می دهند و باعث می شوند بچه ها علاقه ای به شعر در بزرگسالی نداشته باشند .

بدآموزی های برخی مجموعه شعر های کودک روی موارد سانسور را سفید نموده اند

این شاعر کودک و نوجوان گفت: وقتی بچه ها بزرگسال می شوند و لیسانس می گیرند، علاقه ای به شعر ندارند. باید افراد دلسوزی وارد شوند و جلوی انتشار برخی از کتاب های حوزه کودک و نوجوان را بگیرند. بدآموزی هایی که برخی از این کتاب ها دارند، از مسائلی که برای سانسور در نظر می گیرند بد تر است. نگاه دولت بیشتر به موضوعات خاصی معطوف است و به سلیقه ادبی و بدآموزی های زبانی که ممکن است وجود داشته باشند، زیاد اهمیت نمی دهند. در آینده می بینید که بچه ها امروز زبان درستی ندارند و نمی توانند به خوبی نامه بنویسند؛ از شعر هایی که خواندند یا ضرب المثل ها استفاده نمایند .

شعر تأثیر درازمدت روی انسان می گذارد

ابراهیمی گفت: بدبختی اینجاست برخی گمان می نمایند، چون کتاب های ضعیفی که می خرند مشکل محتوایی ندارند، پس بی خطر هستند. در حالی که این کتاب ها روی شخصیت بچه ها تاثیر می گذارد. شعر تاثیر درازمدتی روی انسان می گذارد؛ تاثیراتش به گونه ای است که فرد بیتی را تا آخر عمرش یدک می کشد. من از این جهت که جای کتاب خوب خالی است، نگرانم. دولت باید از ناشران علاقه مند به انتشار مجموعه شعر حمایت کند تا این ناشران کتاب خوب به بازار وارد نمایند و جای آثار ضعیف کم کم خالی گردد و برعکس تعداد مجموعه های شعر خوب در حوزه کودک روز به روز افزایش یابد. جای کتاب شعر خوب در این حوزه خالی است .

انتشار کتاب های خردسالی که موضوعشان به بزرگسالان مربوط می گردد

او اعلام کرد: برخی کلماتی که در مجموعه های شعر خردسال می آید، برای این رده سنی مناسب نیست؛ چون بحث مدونی در زمینه ادبیات کودک وجود ندارد. شاعران کودک هم با زبان و ادبیات کودک آشنا نیستند و یک بیت در یک شعر یا کلیت یک مجموعه شعر به گونه ای است که برخی کلماتش برای بچه ها سنین هدایت و دبستان مناسب نیست. ناهماهنگی ارزبابی کتاب ها از نظر رده سنی بسیار زباد است؛ برخی کتاب را در گروه سنی خاصی ارائه می دهند، اما موضوعش به بزرگسالان مربوط می گردد. فقط چون شعر ها آهنگین و محاوره بیان شدند رده سنی کودک و خردسال روی کتاب زده می گردد. این مسئله از اینجا نشئت می گیرد که کسانی وارد کار می شوند که شناخت کافی از چند و چون آن ندارند .

،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرا مجموعه شعر - نقاشی ضعیف منتشر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مجموعه شعر - نقاشی ضعیف منتشر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید